mandarynki i limonki

mandarynki i limonki

niedziela, 25 stycznia 2015

Ból gardła to już nie kłopot!Zima na całego zagościła w naszym kraju.... Niemalże każdego dnia aura uracza nas naprzemiennie, bądź to sporą dawką deszczu, wiatru i chłodu, bądź sypnie wiadrem białego puchu. Za oknem szaro, buro i ponuro. Wahania temperatur, spadek odporności organizmu i chroniczny brak światła w tym trudnym dla człowieka okresie wiąże się niejednokrotnie  ze wzmożoną zachorowalnością na rozmaite infekcje. Cóż, nie trudno w tym czasie o katar, czy przeziębienie. Należę niestety do tej części społeczeństwa dla której problem ten nie jest obcy. Ostatniego wieczoru zauważyłam u siebie dość niepokojące drapanie w gardle.... A znając problem z bezpośredniej autopsji i doświadczenia wiem, czym to może się skończyć. W myśl sztampowego hasła „lepiej zapobiegać niż leczyć” postanowiłam sięgnąć po dostępne medykamenty. Cóż, przekopanie apteczki domowej okazało się szukaniem „igły w stogu siana”. Niestety cierpiąc na chwilowy brak aptecznych preparatów postanowiłam sięgnąć do porad babci i zastosować jedną ze sprawdzonych naturalnych metod przeciwdziałania bólowi gardła. Jak wiadomo ból gardła spowodowany jest rozwojem bakterii, które prowadzą do wysuszania  śluzówki gardła. Stąd niezwykle ważne jest, aby ją po prostu nawilżać. Poniżej prezentuję trzy niezawodne płukanki, które sprawdzą się kiedy jest brak środków profesjonalnych pod ręką i złagodzą nieprzyjemne drapanie.

- Płukanka z soli [1 łyżkę soli rozpuszczamy w szklance ciepłej wody i tak przygotowanym płynem przepłukujemy gardło];

- Płukanka z miodu [ 1\4 l wody gotujemy z 1 łyżeczką miodu przez ok. 5 min. Następnie przestudzonym płynem płuczemy gardło.];

- Płukanka z cytryny [ wyciskamy sok z cytryny  i mieszamy go ze szklanką ciepłej wody. Następnie stosujemy do płukania garda];

Kiedy przemarzniemy lub odczuwamy zbliżające się przeziębienie warto także zaaplikować sobie super rozgrzewającą i nawadniającą herbatkę z dodatkiem imbiru. Naszym sprzymierzeńcem w walce z bakteriami wywołującymi choroby górnych dróg oddechowych są także rozgrzewające olejki z rozmarynu i eukaliptusa oraz niektóre przyprawy. Dlatego warto pamiętać o czosnku, chili, oregano, cynamonie czy goździkach, które mają działanie antybakteryjne i wykrztuśne.

Jeśli jednak domowe metody zapobiegania i podleczenia okażą się słabe nie zwlekajmy z wizytą u zaprzyjaźnionego pana doktora. On na pewno będzie wiedział jakiej broni użyć w walce o nasze zdrowie i dobre samopoczucie;)

Sylvet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz